005824042543194102a

اطلاعاتی کامل درباره دوربین های مداربسته

,دوربین مداربسته, انواع دوربین مداربسته, کاربردهای دوربین مداربسته,اطلاعات عمومی،دانستنیها،معلومات عمومی،آیا می دانید

طلاعاتی کامل درباره دوربین های مداربسته
“دوربین مداربسته” چیست؟
واژه “دوربین مداربسته” برگردان فارسی کلمه انگلیسی  Closet Circuit television  یا به اختصار CCTV می باشد. معنی لغوی آن جعبه جادویی مدار بسته است و به دوربین هایی گفته می شود که در جای خود ثابت اند.
دوربین مداربسته به کلیه دوربین هایی اطلاق می گردد که در محل خود ثابت بوده و تصاویر را به یک یا چند محل ارسال می کنند. از آنجا که اغلب این دوربین ها در حفاظت، نظارت و سیستم های مانیتورینگ امنیت بکار می رود این واژه بیشتر به همین حیطه بر می گردد اما معنی فنی آن حتی دوربین های ویدیو تلفن و کنفرانس را نیز دربر می گیرد.
تاریخچه:
نخستین سیستم مداربسته در سال ۱۹۴۲ میلادی توسط شرکت زیمنس آلمان به منظور مشاهده پرتاب موشک های V2 نصب شد. یک مهندس آلمانی بنام “والتر بروچ” مسئول نصب این سیستم بود.
در آمریکا اولین تبلیغ دوربین مداربسته در سال ۱۹۴۹ مربوط به محصولی با نام “وریکون” بود که در تبلیغات گفته میشد به مجوز دولتی نیازی ندارد.از آن پس سیستم های ضبط تصاویر دوربین مداربسته در برخی پایگاه های فضایی بزرگ جهت ضبط تصاویر پرتاب موشک ها بکار گرفته شد و خیلی زود روی موشک ها نصب شد تا جایی که تصاویر را همراه با صدا به زمین ارسال کرد.

 

اولین رونمایی از دوربین مداربسته در اماکن عمومی آمریکا در سال ۱۹۷۳ بود. زمانی که در میدان تایمز نیویورک اولین دوربین مداربسته به منظور جلوگیری از جرایم در محدوده نصب شد اما نقش چشمگیری در کاهش جرایم ایفا نکرد. تا ایتکه در سال ۱۹۸۰ دوربین های مداربسته در سطح گسترده ای در سراسر آمریکا بخصوص در مراکز عمومی بکار گرفته شد. بنظر می آمد استفاده از دوربین مداربسته راهی ارزان تر در مقایسه با بکارگیری نیروهای پلیس برای شناسایی جرایم باشد.
بتدریج برخی از حرفه ها و مشاغل بخصوص آنهایی که بیشتر در معرض سرقت قرار داشتند نیز به دوربین مداربسته روی آوردند. در سال ۱۹۹۰ دستگاه های ضبط تصاویر دوربین ها تنها با قابلیت ” ضبط بعد از شناسایی حرکت” وارد بازار شدند که استفاده از دوربین مداربسته را در این کشور بسیار بیشتر کرد. تا قبل از آن، دستگاه های ضبط تصاویر تا حد زیادی از نظر میزان حجم ذخیره و قابلیت ها بسیار محدود بود. از نیمه دوم سال ۱۹۹۰ پلیس دوربین های زیادی را در سطح شهرها بخصوص مراکز عمومی ، مدارس و پروژه های ساختمانی نصب کرد.
در انگلستان نیز استفاده از دوربین مداربسته بسیار متداول شد. شهر “نورفولک” انگلستان نخستین جایی در این کشور بود که دوربین ها در آن نصب شدند.بطور کلی در دهه میلادی بین ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ استفاده از دوربین های مداربسته در بسیاری از کشورها رواج یافت.
کاربردهای دوربین مداربسته
کاربرد اصلی و عمده دوربین های مداربسته در سیستم های حفاظتی است اما کاربرد های آن به سیستم های حفاظتی محدود نبوده و از آن فراتر میرود کاربردهایی از قبیل کاربردهای پلیسی ، نظامی، فضایی ،صنعتی ، کنترل ترافیک ، ارتباطات ویدیویی، و تصویر برداری نامحسوس.

 

,دوربین مداربسته, انواع دوربین مداربسته, کاربردهای دوربین مداربسته,اطلاعات عمومی،دانستنیها،معلومات عمومی،آیا می دانید

– جلوگیری از ارتکاب جرایم:
کاربرد دوربین های مداربسته در جلوگیری از ارتکاب جرایم بسیار وسیع است. از جلوگیری از جرایم رانندگی تا جرایم جنایی. استفاده نامحسوس از دوربین های مخفی نیز بسیار رواج یافته است. بطور مثال می توان به دوربین های دستگاه های خود پرداز اشاره کرد که برای شناسایی جرایمی چون وارد کردن تصادفی رمز کارت اعتباری کاربرد دارد.
آخرین تحقیقات آماری از شهر های بزرگ آمریکا و انگلستان نشان می دهد بعد از نصب دوربین های مداربسته در پارکینگ ها ۵۱ درصد از تعداد جرایم کاسته شده است. در فرودگاه ها میزان کاهش جرایم ۲۳% و در سایر مراکز عمومی روی هم رفته این مقدار ۷% بوده است.

 

,دوربین مداربسته, انواع دوربین مداربسته, کاربردهای دوربین مداربسته,اطلاعات عمومی،دانستنیها،معلومات عمومی،آیا می دانید

-کاربرد صنعتی:
در کارخانجات صنعتی نیز از دوربین های مداربسته در محل ها یا مراحلی از کار که حضور فیزیکی انسان خطرناک،دشوار یا حتی غیر ممکن است نیز بهره گرفته می شود. در کارخانجاتی مثل کارخانجات شیمیایی یا نیروگاه های هسته ای.در مراکز صنعتی استفاده از دوربین های اسکن خط تولید و دوربین های حرارتی رواج زیادی دارد.

 

,دوربین مداربسته, انواع دوربین مداربسته, کاربردهای دوربین مداربسته,اطلاعات عمومی،دانستنیها،معلومات عمومی،آیا می دانید

-کنترل ترافیک:
امروزه در اکثر کشورهای جهان از دوربین های مداربسته برای کنترل ترافیک وسایل نقلیه در سطح گسترده ای استفاده می شود. از جمله کنترل میزان ترافیک در خیابان ها و ارسال اطلاعات توسط GPS به رانندگانی که قصد عبور از مسیر آن خیابان ها را دارند.تحت نظارت قراردادن تصادفات و شناسایی جرایم رانندگی حداقل کاربرد های دوربین مداربسته در کنترل وسایل نقلیه هستند. شناسایی اتوماتیک پلاک خودروها از جمله آخرین دستاورد های دوربین های مداربسته در این بخش می باشند.

 

-امنیت نقل و انتقالات:
در نقل و انتقلات عمومی از دوربین مداربسته برای جلوگیری از حوادثی که ممکن است در اثر خارج از دید بودن محل صورت بگیرد استفاده می شود. بطور مثال در متروها از دوربین مداربسته برای کنترل درهای ورود و خروج مسافران به منظور اطمینان از اینکه مسافر از در عبور کرده است و یا موارد مشابه آن در اتوبوس ها و قطارهای شهری.
انواع دوربین مداربسته
از نظر نوع سیگنال:
-دوربین های آنالوگ
-دوربین های Ip (آی پی تحت شبکه)
-دوربین های دو منظوره
از نظر شکل ظاهری و کاربرد متناظر:
-دوربین های دام DOME
-دوربین های صنعتی
-دوربین های مینیاتوری
-دوربین های مادون قرمز IR
-دوربین های اسپید دام (دوربین های چرخشی PTZ)
از نظر قاب و پوشش:
-دوربین های ضد آب قاب بزرگ (پمپ بنزینی)
-دوربین های مخفی
-دوربین های قاب فانتزی

 

دوربین های آنالوگ

 

,دوربین مداربسته, انواع دوربین مداربسته, کاربردهای دوربین مداربسته,اطلاعات عمومی،دانستنیها،معلومات عمومی،آیا می دانید

این دوربین ها نسل ابتدایی دوربین های مداربسته می باشند که برای دریافت و ارسال اطلاعات صدا و تصویر از امواج آنالوگ استفاده می کنند.صدا و تصویر این دوربین ها هر یک توسط کابل دورشته ای جداگانه منتقل می شوند که یک رشته از سیم ها نقش جلوگیری از نویز بر سیم اصلی را ایفا می کند. کابل متداول برای تصویر این دوربین ها کابل کواکسیال RG59 است گرچه ارتباط تصویر این دوربین ها با کابل های مختلف بر حسب نیاز امکان پذیر است.

کیفیت این دوربین ها همانگونه که از نامشان پیداست تابعی از امواج آنالوگ است. امواج آنالوگ همواره در معرض نویز قرار دارد. نویز های مختلف الکترومغناتیسی و نویز های ناشی از نوسانات برق همواره یکی از تهدیدات جدی بر کیفیت دوربین های مداربسته آنالوگ می باشند. به همین دلیل استفاده از کابل ها و تجهیزات با کیفیت بالا روی کیفیت تصویر در این نوع دوربین ها تاثیر بسزایی دارد.

 

زمانی که نیاز به ارسال تصاویر و صدا بصورت بی سیم باشد این دوربین ها ضعف بزرگی از خود نشان میدهند. اگر قرار باشد تصاویر به همان صورت آنالوگ انتقال یابند باید از محدوده فرکانس امواج آنالوگ استفاده شود و این مسئله کیفیت تصویر را بیش از پیش تحت تاثیر امواج نویز و تداخلی قرار می دهد. ضمن اینکه امکان رصد کردن تصاویر در محدوده برای هر کس دیگر بسادگی فراهم می شود. بنابراین هیچوقت نمی تواند راه امن و مطمئن برای ارسال تصاویر آنالوگ باشد.
برای ضبط تصاویر آنالوگ نیز چاره ای از روی آوردن به سیستم دیجیتال نیست. بنابراین در نهایت باید تصاویر آنالوگ به دیجیتال تبدیل شوند. بدین منظور از دستگاه “ضبط تصاویر دیجیتال” DVR استفاده می شود. دی وی آر ها دستگاه های مختص ضبط و کنترل تصاویر دوربین های آنالوگ هستند. این دستگاه امکان کنترل و ارتباط دیجیتال با شبکه را نیز فراهم می کند.
به دلیل قیمت پایین تر دوربین های آنالوگ نسبت به دوربین های دیجیتال این دوربین ها به عنوان دوربین های مداربسته رایج در بازار ایران شناخته می شوند. گرچه اخیرا بازار به سمت دیجیتال شدن پیش می رود و بسیاری از سازمان ها به سوی دوربین های IP  متمایل شده اند اما هنوز سرعت جایگزینی این نسل قبلی دوربین ها با نسل جدید دوربین های دیجیتال کند است.
مزایای دوربین های آنالوگ:
-قیمت پایین
-تنوع گسترده در بازار ایران
-سادگی نصب نسبت به دوربین های دیجیتال
معایب دوربین های آنالوگ:
-کیفیت آنالوگ : کیفیت پایین تر نسبت به دیجیتال
-امکان نویز پذیری: به دلیل استفاده از سیستم آنالوگ
-هزینه بالای سیم کشی
-ارتباط بیسیم با کیفیت پایین و نا امن
همانگونه که اشاره گردید هنوز دوربین های آنالوگ در بازار ایران به عنوان دوربین های مداربسته متداول بکار می روند. شاید بتوان یکی از دلایل عمده آن را عدم نیاز به دانش شبکه ای دانست. بسیاری از شرکت ها کارمندان خود را تنها به منظور راه اندازی و نصب دوربین های آنالوگ آموزش می دهند و از آموزش های نسبتا پیچیده شبکه ای در مورد دوربین های دیجیتال صرف نظر می کنند. لذا همچنان تقاضای دوربین های آنالوگ در بازار ایران بسیار بالاتر از دوربین های IP و تحت شبکه است.
همین امر واردکنندگان دوربین های مداربسته را نیز به واردات بیشتر دوربین های آنالوگ نسبت به دوربین های دیجیتال سوق می دهد. در هر حال یکی از مزایای اصلی دوربین های آنالوگ قیمت پایین تر آنهاست. گرچه همین قیمت پایین در پروژه های بزرگ در بالابودن هزینه های سیم کشی گم می شود. توجه به این اصل که هر دوربین با یک سیم جداگانه به دستگاه کنترل کننده وصل می شود و این خود با افزایش تعداد دوربین ها و مسافت بالای بین دوربین ها هزینه هنگفتی را سبب می شود.

 

دوربین های آی پی تحت شبکه
دوربین های IP نسل جدید دوربین های مداربسته هستند. امروزه بازارهای جهانی تمایل زیادی به دوربین های دیجیتال نشان داده است. این دوربین ها همانگونه که از نامشان پیداست از امواج کاملا دیجیتال برای تحلیل و ارسال داده های تصویر و صدا استفاده می کنند. یعنی برخلاف دوربین های آنالوگ، این دوربین ها از همان ابتدای دریافت تصاویر امواج را دیجیتال می کنند. ضمن بکارگیری از امواج دیجیتال ، آنها تحت بستر شبکه کنترل و مرتبط می شوند. هر دوربین همانند یک وسیله در شبکه عمل می کند و به وسیله شناسه شبکه IP و در قالب الگوها و قوانین شبکه به مرکز کنترل متصل می گردد.

 

,دوربین مداربسته, انواع دوربین مداربسته, کاربردهای دوربین مداربسته,اطلاعات عمومی،دانستنیها،معلومات عمومی،آیا می دانید

 

همین ویژگی تحت شبکه بودن در دوربین های مداربسته IP برای آنها مزایای زیادی را به همراه می آورد.
مزایای دوربین های آی پی
-کیفیت بالای تمام دیجیتال
-امکان استفاده بهینه از کابل های ارتباطی
–امکان ارتباط بیسیم با امنیت و کیفیت بالا
-امکان ارسال همزمان تصویر،صدا و برق در بستر شبکه
معایب دوربین های آی پی
-قیمت بالای دوربین ها
-محدودیت پهنای باند
دوربین های تحت شبکه ارتباط نزدیکی با شبکه جهانی اینترنت دارند. می توانند از شبکه داخلی به شبکه اینترنت متصل شوند و یا حتی مستقل از شبکه داخلی به اینترنت مرتبط شده و از آن طریق کنترل شوند.
برای ضبط تصاویر آنها دیگر نیازی به DVR  نیست بلکه یک دستگاه که تنها ارتباط شبکه ای ایجاد کرده و داده های دوربین های آی پی را ذخیره کند کافی است. به همین دلیل مفهوم ضبط دیجیتال جای خود را به مفهوم کاربردی تر ضبط شبکه می دهد. دستگاه ضبط تصاویر دیحیتال NVR  بدین منظور مورد استفاده قرار می گیرد.
کاربرد دوربین های مداربسته IP آنجا نمود روشنی پیدا می کند که در پروژه های بزرگ بهینه سازی سیستم یک امتیاز محسوب می شود. اینکه چگونه تصاویر با حداقل کابل ارتباطی و با بالاترین کیفیت ممکن به مرکز نظارتی منتقل شود تنها از سیستم های تحت بستر شبکه بر می آید. امروزه یکی از دغدغه های مردم، عدم تمایل به وجود هرگونه سیم ارتباطیست. به همین دلیل است که شرکت های جهان تمام تلاش خود را بر ارتباطات بیسیم متمرکز می کنند.

در سیستم های مداربسته آنجا که نیاز به کابل ارتباطی است دوربین های تحت شبکه می توانند با ارتباطات سری و شبکه ای از افزایش تعداد سیم جلوگیری کنند. حال آنکه در بسیاری از مواقع در دوربین های شبکه می توان از ارتباط کاملا بی سیسم استفاده کرد.
ارتباط دوربین های مداربسته بیسیم از طریق IP  بسیار مطمئن تر و امن تر است. برخلاف دوربین های آنالوگ که نگرانی است ربوده شدن تصاویر توسط هر فرد مبتدی توسط دریافت امواج آنالوگ وجود داشت در سیستم های بستر شبکه امکان کد گذاری امنیت بالایی را برای آن فراهم می کند. ضمن اینکه ارتباط بیسیم دیجیتال و تحت شبکه بدون افت کیفیت تصویر و صداست و امواج نویز بر کیفیت تصویر بی تاثیر است.
بحث دوربین های تحت شبکه آی پی همسان با بحث بر سر شبکه های کامپیوتری بسیار گسترده و پیچیده است. اما ارتباط شبکه با دوربین های آی پی هر پیشرفت مرتبط با شبکه را نیر بر دوربین ها لحاظ می کند. از آن جمله می توان به یکی از آخرین پیشرفت های شبکه یعنی Power Ove Ethernet یا به اختصار POE اشاره کرد که این قابلیت دوربین های آی پی را نیز شامل شده است.

POE برق را در بستر شبکه می فرستد و از کابل برق جداگانه فاکتور می گیرد. در واقع دوربین های مداربسته IP با قابلیت POE تصویر ، صدا و برق را تنها از طریق همان کابل شبکه منتقل می کنند. که این یک مزیت برای سیستم های تحت شبکه بشمار می رود.
دوربین های دومنظوره
این دوربین ها در واقع دوربین های آنالوگی هستند که پرت خروجی شبکه نیز در آنها تعبیه شده است. کیفیت آنها آنالوگ است و امکان استفاده از آنها بصورت دوربین آنالوگ و یا دوربین تحت شبکه وجود دارد.

 

,دوربین مداربسته, انواع دوربین مداربسته, کاربردهای دوربین مداربسته,اطلاعات عمومی،دانستنیها،معلومات عمومی،آیا می دانید

 

استفاده از این دوربین ها تنها زمانی توصیه می شود که سیستم مداربسته از نوع آنالوگ بوده اما اتصال یک یا چند دوربین بصورت مستقیم به شبکه مورد نیاز است.
 دوربین های دام DOME

 

,دوربین مداربسته, انواع دوربین مداربسته, کاربردهای دوربین مداربسته,اطلاعات عمومی،دانستنیها،معلومات عمومی،آیا می دانید

 

معنی لغتی کلمه دام DOME گنبد است. در واقع دوربین دام به معنی دوربین گنبدی شکل بوده و عنوان دوربین های سقفی نیز درباره آنها بکار میرود. این دوربین ها بیشتر برای نصب بر روی سقف طراحی شده و در اشکال فانتزی و متفاوتی در بازار موجود است. صرف نظر از قابلیت دید در شب و یا نوع لنز یا نوع امواج به کلیه دوربین های سقفی گنبدی شکل دوربین دام گفته می شود.
دوربین های صنعتی

 

,دوربین مداربسته, انواع دوربین مداربسته, کاربردهای دوربین مداربسته,اطلاعات عمومی،دانستنیها،معلومات عمومی،آیا می دانید

استفاده از این دوربین ها برخلاف نامشان در بازار ایران، منحصر به مصارف صنعتی نیست. این دوربین ها که نام اصلیشان دوربین های بادی Body Camera می باشد دوربین های مکعب مستطیل شکلی هستند که معمولا قابلیت نصب لنز بصورت جداگانه روی آنها تعبیه شده است. از آنجا که سایر دوربین ها قابلیت سوار شدن لنز یا تعویض آن را ندارند از این دوربین ها بیشتر در جاهایی استفاده می شود که زوم یا فکوس مطلوب باشد.
دوربین های صنعتی با قاب و یا بدون قاب در داخل و یا خارج ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

 

دوربین های مینیاتوری

 

,دوربین مداربسته, انواع دوربین مداربسته, کاربردهای دوربین مداربسته,اطلاعات عمومی،دانستنیها،معلومات عمومی،آیا می دانید

دوربین های مینیاتوری یا MINI Camera همانگونه که از نامشان پیداست دوربین های مداربسته کوچک متداول در بازار هستند. از این دوربین ها بیشتر به عنوان دوربین های مخفی استفاده می شود. معمولا آنها را در جایی که می خواهند دوربین نامحسوس باشد بکار می گیرند.
دوربین های آی آر

 

,دوربین مداربسته, انواع دوربین مداربسته, کاربردهای دوربین مداربسته,اطلاعات عمومی،دانستنیها،معلومات عمومی،آیا می دانید

به کلیه دوربین ها که از نور مادون قرمز برای تشخیص تصاویر استفاده می کنند دوربین های اینفرارد یا IR گفته می شود. در دوربین های مداربسته از این تکنولوژی بیشتر برای تشخیص تصاویر در تاریکی استفاده می شود. معمولا تعدادی LED در اطراف لنز این دوربین ها نصب شده و بوسیله یک سنسور نور در تاریکی روشن می شوند.
دوربین های اسپیددام چرخشی

 

,دوربین مداربسته, انواع دوربین مداربسته, کاربردهای دوربین مداربسته,اطلاعات عمومی،دانستنیها،معلومات عمومی،آیا می دانید

دوربین های چرخشی یا Speed Dome و یا PTZ به کلیه دوربین های مداربسته گفته می شود که قابلیت چرخش دوربین در جای خود بوسیله کنترل کننده یا اتوماتیک فراهم شده باشد. از این دوربین ها بیشتر در مواقعی استفاده می شود که نیاز است که فرد تصاویر دوربین مداربسته را همزمان نظارت کند. از اینرو فرد می تواند با استفاده از قابلیت PTZ سیستم های مداربسته ، دوربین را به هر جهت که می خواهد بچرخاند و در هر جا که می خواهد زوم کند. دوربین های اسپید دام به دلیل تعبیه شدن موتور روی آنها از قیمت بالاتری نسبت به سایر دوربین های مداربسته برخوردارند.
دوربین های ضد آب

 

,دوربین مداربسته, انواع دوربین مداربسته, کاربردهای دوربین مداربسته,اطلاعات عمومی،دانستنیها،معلومات عمومی،آیا می دانید

به هر دوربین مداربسته که قاب آنها طوری طراحی شده باشد که از نفوذ آب به آن جلوگیری کند دوربین های ضد آب می گویند. ممکن است خود لنز نیز ضد آب (واتر پروف) طراحی شود اما در بیشتر موارد این قاب دوربین است که به عنوان ضد آب شناخته می شود. دوربین هایی که باید در فضای باز استفاده شوند و یا به اصطلاح دوربین های Out door می بایست از قاب های ضد آب استفاده کنند.
دوربین های مخفی

 

,دوربین مداربسته, انواع دوربین مداربسته, کاربردهای دوربین مداربسته,اطلاعات عمومی،دانستنیها،معلومات عمومی،آیا می دانید

 

دوربین های مداربسته مخفی می توانند در هر شکل و اندازه وجود داشته باشند. از آنجا که استفاده از دوربین های مخفی کاملا ابتکاری می باشد می توان آنها را در هر جای ممکن جاسازی کرد. انواع پیش ساخته آنها در قاب های مختلفی مثل قاب سیستم اطفاء یا قاب زنگ ، ساعت دیواری ، پریز برق موجود است. معمولا از دوربین های مینیاتوری به عنوان دوربین های مخقی استفاده می شود.
تجهیزات دوربین مداربسته
در این بخش به معرفی و بررسی برخی از تجهیزات و لوازم جانبی دوربین های مداربسته می پردازیم.

 

,دوربین مداربسته, انواع دوربین مداربسته, کاربردهای دوربین مداربسته,اطلاعات عمومی،دانستنیها،معلومات عمومی،آیا می دانید

DVR  چیست ؟
دستگاه ضبط تصاویر دیجیتال Digital Video Recording  که به اختصار DVR نامیده می شود یک سیستم نظارت و کنترل بر دوربین های مداربسته آنالوگ است. این سیستم قابلیت های فرآوانی را برای دوربین ها فرآهم می کند. از ضبط تصاویر با فرمت های تصویری و کیفیت های مختلف تا قابلیت های هشداری متنوع. ارتباط با شبکه و بکارگیری نرم افزارهای کاربردی.
دی وی آر ها شامل تعداد محدودی ورودی و خروجی تصویر و صدا هستند و همین محدودیت تعداد ورودی ها آنها را دسته بندی کرده است. دی وی آر های با ۴ ورودی تصویر را دی وی آر ۴ کانال (DVR 4CH) می نامند. به همین ترتیب تعداد کانال ها می تواند ۸ ، ۱۶ و ۳۲ باشد. دی وی آر های رایج در بازار از ۳۲ فراتر نمی روند. اینها استاندارد های ورودی تصاویر هستند گرچه ممکن است برخی از شرکت ها خصوصا شرکت های چینی تعداد ورودی های متفاوتی برای محصولات خود در نظر بگیرند.
انواع DVR :
صرف نظر از انواع دی وی آر از نظر تعداد کانال که می توانند ۴ کانال ، ۸ کانال ، ۱۶ کانال ، ۳۲ کانال و یا… باشند ، DVR  های موجود در بازار در دو دسته کلی نیز تقسیم بندی می شوند.
-دی وی آر های استندلون Standalone
-کارت دی وی آر
کارت DVR:
کارت DVR یک کارت کامپیوتری است که در دو حالت داخلی (اینترنال) یا خارجی (اکسترنال) بر روی کامپیوتر نصب می گردد. کارت دی وی آر در واقع رابط بین دوربین های مداربسته آنالوگ با سیستم کامپیوتر است. مابقی وظایف را کامپیوتر انجام می دهد. اطلاعات نیز درون کامپیوتر ذخیره می شود.

 

,دوربین مداربسته, انواع دوربین مداربسته, کاربردهای دوربین مداربسته,اطلاعات عمومی،دانستنیها،معلومات عمومی،آیا می دانید

 

این سیستم بیشتر برای مصارف کوچک و استفاده های کوتاه مدت توصیه می شود. اشاره به این نکته که یک کامپیوتر را باید برای استفاده از این کارت در نظر گرفت ضمن اینکه برای کارایی و امنیت بیشتر می بایست از استفاده های دیگر با کامپیوتر پرهیز شود هزینه های بالای برق که همزمان بخش های مختلف پی سی مورد استفاده قرار می دهند همگی بازار را به استفاده از سیستم های مستقل دی وی آر سوق می دهد.
دی وی آر استندلون STANDALONE:
سیستم DVR مستقل از کامپیوتر را دی و آر استندالون می نامند. این دستگاه که معمولا در اندازه های متفاوتی در ابعاد دی وی دی پلیر تا کیس کامپیوتر در بازار موجود است بر حسب نیاز می تواند کوچک یا بزرگ و با قابلیت های متفاوت باشد. از آنجا که این سیستم بطور خاص برای ذخیره و کنترل دوربین های مداربسته طراحی شده است استفاده از آن در مقابل نوع کارت کامپیوتر دی وی آر ترجیح داده شده و توصیه میگردد.
همانگونه که اشاره گردید تعداد کانال DVR  ها از روی تعداد ورودی تصویر تعیین می شود حال آنکه دی وی آر ها می توانند دارای تعداد کانال متفاوت ورودی برای صدا باشند. در بازار این دستگاه ها ممکن است هیچ ورودی صدا نداشته باشند و یا یک یا چند ورودی صدا در آنها تعبیه شده باشد.

 

,دوربین مداربسته, انواع دوربین مداربسته, کاربردهای دوربین مداربسته,اطلاعات عمومی،دانستنیها،معلومات عمومی،آیا می دانید

 

معمولا دستگاه های دی وی آر ، پرتی برای لن LAN شبکه دارند که به منظور ارتباط با شبکه داخلی یا اینترنت و بخصوص در  مبحث انتقال تصویر روی اینترنت استفاده می شود. دی وی آر هایی که ورودی صدا و پرت LAN داشته باشند در بازار ایران اصطلاحا فول آپشن (Full Option) می نامند.

گرچه قابلیت های DVR ها متفاوت است و در بین فول آپشن ها نیز گزینه ها بسیار متنوع خواهند بود.
برخی از قابلیت های متفاوت DVR ها:
-هشدار قطع یا خرابی دوربین
-قابلیت حسگر حرکت Motion Detection
– قابلیت ضبط تصاویر با فرمت های مختلف و کیفیت های متفاوت
-ارتباط LAN یا Dial Up
-هشدار حرکت از طریق ایمیل
-امکان ارتباط با FTP
-کنترل از طریق وب
– شمارنده ورود و خروج Counter
-تنظیم نور در نور شدید یا تاریکی مطلق
-زبان های سیستم (فارسی و …)

 

NVR  چیست ؟
دستگاه کنترل و ذخیره سازی تصاویر دوربین های مداربسته تحت شبکه IP را Network Video Recording یا به اختصار NVR می نامند. این دستگاه بر مبنای کنترل دوربین های شبکه طراحی شده و مدل های مختلف آن در ابعاد مختلف موجود است. این سیستم امکان کنترل دوربین های IP و ذخیره سازی تصاویر آنها را فراهم می کند.

 

وظایف عمده ان وی آر ها همانند دی وی آر ها بوده و قابلیت های نسبتا مشابهی را دارا می باشند. تفاوت ها تنها در بکارگیری و نحوه ارتباطشان با دوربین هاست. برخلاف DVR ها که اتصال تصویر و صدا را بسادگی فراهم کرده اند نحوه اتصال در NVR ها تابع مستقیمی از مفاهیم شبکه های کامپیوتریست. NVR در واقع مرکز اتصال شبکه بشمار می رود و سیاست های اتصال در شبکه بر حسب نیاز با توجه به الگوی شبکه متفاوت خواهد بود.

 

BNC

 

,دوربین مداربسته, انواع دوربین مداربسته, کاربردهای دوربین مداربسته,اطلاعات عمومی،دانستنیها،معلومات عمومی،آیا می دانید

BNC یا British Naval Connector نوعی فیش ارتباطیست که به منظور اتصال کابل های کواسیال بکار  می رود. این اتصال دهنده ها برای کابل های کواکسیلی از قبیل RG59، RG58 تا RG179 و RG316 مناسب هستند.

بی ان سی ها در زمینه های متفاوتی از جمله تجهیزات رادیویی،تلویزیونی،تجهیزات آزامایشگاهی، سیگنال های ویدیویی و همچنین برخی شبکه های کامپیوتری بکار برده می شوند. همچنین این اتصال دهنده ها فیش های متداول برای ارتباط دوربین های مداربسته آنالوگ هستند.

 

همانند سایر اتصال دهنده ها BNC ها نیز بصورت نری و مادگی با یکدیگر متصل می شوند شامل یک پین داخلی و یک فک دوار چرخنده می باشند. بدنه چرخشی بی ان سی نر در بی ان سی ماده با چرخشی ۱۸۰ درجه قفل می شود.طراحی داخلی BNC ها سبب اتصال قفل شونده و مطمئن شده است.
BNC های موجود در بازار بسته به نوع اتصال آنها با کابل و همچنین ابزار اتصال دهنده آنها در انواع مختلفی یافت میشوند. از آن جمله می توان به بی ان سی های پیچی ، بی ان سی های فنری، بی ان سی های پرسی و… اشاره کرد.
برای اتصال بی ان سی های پرسی به کابل کواکسیال ابزار پرس بی ان سی نیاز است اما برای بی ان سی های پیچی یک پیچ گوشتی ریز کفایت می کند. که البته نیاز به توضیح نیست که اتصال بی ان سی های پرسی مطمئن تر می باشد.

 

راهنمای انتخاب لنز مناسب
یکی از دغدغه ها هنگام نصب دوربین های مداربسته خصوصا دوربین های صنعتی ،انتخاب نوع لنز مناسب برای محل و هدف مورد نظر است. اینکه چه لنزی را برای زوم و فوکوس روی بخشی خاص از محیط انتخاب کنیم.
همانطور که میدانید لنزها در اندازه های متفاوتی در بازار موجودند. که متداولترین آنها لنزهای ۴٫۳ ، ۶ ، ۸ ، ۱۲ و یا ۱۶ میلیمتری هستند.
در تصاویر زیر دوربین در موقعیت یکسان و فاصله ۱۰ متری از ساختمان روبرو نصب شده است. با تغییر لنزها تصاویر را با هم مقایسه می کنیم. با توجه به تصویر مربوط به لنز ۴٫۳ میلیمتری ، واضح است که برای دید کاملتر باید این لنز را انتخاب کنیم. هرچه به لنز ۱۶ میلیمتری پیش می رویم زوم بیشتر شده و دامنه دید کمتر می شود.

 

,دوربین مداربسته, انواع دوربین مداربسته, کاربردهای دوربین مداربسته,اطلاعات عمومی،دانستنیها،معلومات عمومی،آیا می دانید

  لنز ۴٫۳ میلیمتری

 

,دوربین مداربسته, انواع دوربین مداربسته, کاربردهای دوربین مداربسته,اطلاعات عمومی،دانستنیها،معلومات عمومی،آیا می دانید

لنز ۶ میلیمتری

 

,دوربین مداربسته, انواع دوربین مداربسته, کاربردهای دوربین مداربسته,اطلاعات عمومی،دانستنیها،معلومات عمومی،آیا می دانید

لنز ۸ میلیمتری

 

,دوربین مداربسته, انواع دوربین مداربسته, کاربردهای دوربین مداربسته,اطلاعات عمومی،دانستنیها،معلومات عمومی،آیا می دانید

لنز ۱۲ میلیمتری

 

,دوربین مداربسته, انواع دوربین مداربسته, کاربردهای دوربین مداربسته,اطلاعات عمومی،دانستنیها،معلومات عمومی،آیا می دانید

لنز ۱۶ میلیمتری

معرفی بهترین بازی‌های ۴K برای PlayStation 4 Pro

چند روزی از معرفی پلی‌استیشن۴ پرو می‌گذرد و باید اعتراف کنیم که فوق‌العاده است. اگرچه این کنسول را نمی‌توان یک نسل جدید یا مستقل دانست، بهبود عملکرد گرافیک و سی‌پی‌یو اورکلاک‌شده هم چیزی نیست که بتوان به سادگی از آن چشم پوشید. افزایش قدرت قطعات حالا به دستگاه اجازه می‌دهد بازی‌هایی با کیفیت ۴K و با فریم‌ریت بالاتر را اجرا کند.

جالب است بدانید که هنوز هیچ بازی با کیفیت واقعی ۴K برای نسخه پرو تولید نشده است بلکه صرفا بازی‌های سابق هستند که با افزایش سایز تصاویر در رزولوشن ۴K خود را جای داده‌اند یا تکنیک‌هایی برای نزدیک‌شدن به ۴K به کار برده‌اند! فعلا سازنده‌های بسیار کمی از تکنیک‌های اساسی برای افزایش کیفیت بازی‌ها استفاده کرده‌اند که در ادامه محصولاتشان را معرفی می‌کنیم. در صورتی که چند میلیون تومان برای پی‌اس۴ پرو و یک تلویزیون ۴K کنار گذاشته‌اید تنها این بازی‌ها هستند که زخم‌های شما را التیام می‌بخشند! در ادامه ۵ بازی باکیفیت برای پلی‌اسیشن جدید معرفی می‌کنیم. با جی‌اس‌ام همراه باشید.

inFAMOUS: Second Son/First Light

این بازی ابتدا تحت عنوان inFAMOUS: Second Son عرضه شد و با گرافیکی خیره‌کننده همه را بهت‌زده کرد. افزونه یا DLC دیگری به نام First Light نیز بعدا برای آن ارائه شد که بازی را از گذشته هم جذاب‌تر کرد. اگر به بازی‌هایی با شخصیت ابرقهرمان علاقه دارید این محصول می‌تواند رضایت شما را جلب کند. نکته جالب این‌که حالا از نهایت قدرت پی‌اس‌۴ پرو نیز بهره می‌برد و تصاویری با کیفیت ۴K و سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه تقدیم کاربر می‌کند که حداقل ارزش یک‌بار بازی‌کردن دارد.

The Last Of Us: Remastered

شاید تنها چیزی که می‌تواند خریداران ایکس‌باکس وان را از انتخابشان پشیمان کند عرضه اختصاصی این بازی برای پی‌اس‌۴ باشد. TLOU اگرچه از نظر گرافیکی بی‌نظیر است، چیزی که بیش از همه ویژگی‌هایش مورد توجه قرار گرفته داستان جذاب آن است. بازی‌کنندگان می‌توانند با رزولوشن ۴K و سرعت ۳۰ فریم یا ۱۸۰۰pو سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه این بازی را تجربه کنند. مهم نیست کدام رزولوشن را انتخاب می‌کنید چون در هر صورت این بازی برایتان خاطراتی می‌سازد که تا آخر عمر فراموش نمی‌کنید!

Middle-Earth: Shadow Of Mordor

سایه موردور به لطف Nemesis، گیم‌پلی خلاقانه‌اش، هر مرحله از بازی را برای هر بازی‌کن متفاوت می‌کند به گونه‌ای که انگار هر کاربری بازی متفاوتی از دیگری انجام می‌دهد! هنوز هم تعداد زیادی از کاربران پی‌اس‌۴ این بازی را تجربه نکرده‌اند اما این دلیل بر بدبودن آن نیست. شاید عرضه پی‌اس‌۴ پرو بهانه خوبی برای معرفی مجدد سایه موردور باشد که هم‌اکنون با رزولوشن ۴K بیش از پیش ارزش تجربه‌کردن دارد.

NBA 2K17

این بازی به دلایل متعدد با نمونه‌های ورزشی دیگر متفاوت است. گرچه پیش از معرفی نسخه پرو هم جزو بهترین بازی‌های پی‌اس‌۴ بود اما حالا همه‌چیز را زیر و رو کرده است! در حالی که اکثر بازی‌ها صرفا تصاویر بزرگ‌تری را به جای رزولوشن ۴K جا زده‌اند، این محصول نه تنها رزولوشن ۴K واقعی دارد بلکه سرعت پخش نیز ۶۰ فریم بر ثانیه است که دیگر جای هیچ حرفی باقی نمی‌گذارد. حتی اگر علاقه‌ای به بسکتبال ندارید هم پیشنهاد می‌کنیم این بازی را بخرید زیرا تنها با نمایش NBA 2K17 می‌توانید به دوستانتان بفهمانید که چرا ۴۰۰ دلار صرف خرید پی‌اس‌۴ پرو کرده‌اید!

Rise Of The Tomb Raider

این بازی که دیگر معرف حضور همه هست زیرا بسیار فراتر از صرفا یک بازی است و ماجراها دارد. هربار که هر نسخه‌ای از آن برای کنسول‌ها یا پی‌سی معرفی شده مورد استقبال بی‌نظیر بازیکنان قرار گرفته است چه رسد که حالا با رزولوشن ۴K هم قابل اجراست. هم‌اکنون در صورت خرید ROTTR می‌توان با رزولوشن ۴K و سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه یا ۱۰۸۰p با سرعت ۶۰ و ۳۰ فریم بر ثانیه لارا کرافت را در دنیای عجیب و غریبش برای رسیدن به مقصد هدایت کرد.

Mi 5s و Mi 5s Plus شیائومی رسما معرفی شدند

شرکت شیائومی طی مراسمی از دو گوشی جدید می ۵ اس و می ۵ اس پلاس رونمایی کرد. این گوشی‌های تمام فلزی در ظرفیت‌های ۶۴ و ۱۲۸ گیگابایتی عرضه می‏‌شوند و با قیمتی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار به بازار عرضه می‌شوند.

شیائومی طبق وعده خود از Mi 5s و Mi 5s Plus رونمایی کرد. بدون هیچ مقدمه‌ای به سراغ معرفی مشخصات این گوشی‌ها می‌رویم تا با ببینیم سخت‌افزارهای استفاده شده در آنها در چه سطحی قرار دارند.

Xiaomi Mi 5s بدنه‌ای تمام فلزی دارد که در کناره‌ها خمیده است و خطوط آنتنش در بالا و پایین قسمت پشتی تعبیه گردیده. این گوشی از یک دوربین ۱۲ مگاپیکسلی با دیافراگم F/2.0 در عقب و یک دوربین ۴ مگاپیکسلی با پیکسل‌های بزرگ در جلو بهره می‌برد.

نمایشگر ۵٫۱۵ اینچی Mi 5s رزولوشنی برابر با ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل دارد و حداکثر روشنایی آن برابر با ۶۰۰ نیت است. شیائومی پردازنده جدید اسنپ‌دراگون ۸۲۱ را در کنار ۳ یا ۴ گیگابایت رم و ۶۴/۱۲۸ گیگابایت حافظه داخلی قرار داده است. باتری دستگاه ۳۲۰۰ میلی‌آمپرساعتی است و از فناوری QuickCharge 3.0 پشتیبانی می‌کند.

Mi 5s در سه رنگ خاکستری، نقره‌ای، طلایی و رزگلد با قیمتی حدود ۲۹۹ دلار (۳ گیگابایت رم/۶۴ گیگابایت حافظه) و ۳۴۴ دلار (۴ گیگابایت رم/۱۲۸ گیگابایت حافظه) به بازار می‌آید.

شیائومی همچنین از مدل ۵٫۷ اینچی Mi 5s Plus رونمایی کرد که رزولوشن نمایشگرش برابر با ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل است. این مدل در پشت خود از دوربین دوگانه ۱۳ مگاپیکسلی استفاده می‌کند و در جلو دوربینی ۴ مگاپیکسلی دارد.

پردازنده مدل Plus نیز اسنپ‌دراگون ۸۲۱ است که در دو مدل ۴ و ۶ گیگابایتی با قیمتی در حدود ۳۴۴ و ۳۸۹ دلار در چهار رنگ وارد بازار می‌‎شود.

با Digital Notepad، یکی از عجیب‌ترین گجت‌های ایفا ۲۰۱۶، آشنا شوید

نمایشگاه ایفا فقط برای رونمایی از اسمارت‌فون‌ها و تبلت‌های تکراری نیست، بلکه گجت‌هایی عجیب و غریب نیز در آن مشاهده می‌شوند. یکی از آن‌ها نوت‌پد‌های دیجیتالی هستند که یادداشت‌های روی کاغذ را به صورت دیجیتال درمی‌آورند و به اسمارت‌فون کاربر منتقل می‌کنند.

یکی از جالب‌ترین گجت‌هایی که در ایفا ۲۰۱۶ رونمایی شد دفترچه یادداشت دیجیتالی Yoga Book لنوو است. برای استفاده از این دستگاه ابتدا باید قلم مخصوص لنوو را، که جوهر واقعی دارد، در دست بگیرید و نکاتی روی کاغذ یادداشت کنید. به کمک تکنولوژیWacom تمام یادداشت‌های شما به صورت اتوماتیک به تبلت یا گوشی هوشمندتان منتقل می‌شوند و نکته جالب این‌که در قالب دیجیتال ذخیره می‌شوند؛ یعنی شما روی کاغذ یادداشت‌برداری می‌کنید و به صورتPDF روی گجت خود تحویل می‌گیرید!

لنوو این امکان را با همکاری کمپانی واکوم فراهم کرده است، اما برای داشتن آن الزاما نیازی به خرید یوگا بوک نیست بلکه می‌توان به صورت مستقیم از واکوم خریداری کرد. یکی از مزیت‌های این کار این است که قیمت تمام‌شده بسیار ارزان‌تر است و گجت را بدون واسطه از کمپانی سازنده تحویل می‌گیرید. محصولات واکوم با نام‌های Bamboo Slate و Bamboo Folioتولید شده‌اند که در قالب‌هایی به اندازه کاغذ A5 یا A4یا حتی کاغذ A4 تاشده قابل تهیه هستند.

برای استفاده از این گجت‌ها کافی است یک کاغذ A4 یاA5، متناسب با قالبی که تهیه کرده‌اید، آماده کنید و با قلم مخصوص روی آن یادداشت‌برداری کنید. نوشته‌های شما به سرعت در اپلیکیشن‌های اندروید و آی‌او‌اس واکوم با فرمت‌های JPG، PNG و PDF در دسترس قرار می‌گیرند. بدین وسیله می‌توان آن‌ها را بهOneDrive یا EverNote منتقل کرد و در آینده از آن‌ها استفاده نمود. قابل ذکر است که نسخه A5 و A4هرکدام با قیمت ۱۳۰ و ۱۵۰ دلار به فروش می‌رسند که برای استفاده مادام‌العمر باید اشتراک Inkspace نیز خریداری کرد که هزینه ماهانه‌ای معادل ۲٫۹۹ دلار دارد.

نگاهی به تفاوت‌های PS4 و PS4 Slim

نسخه‌های جدید دستگاه PlayStation 4 در حالی عرضه می‌شوند که روی جعبه PlayStation 4 Slim تنها نام PlayStation 4 ذکر شده است. اما نسخه Slim با نسل اولیه PlayStation 4 تفاوت‌هایی دارد که بهتر است به آن‌ها دقت کنید.

در حالی که تمام بازی‌دوستان چشم‌انتظار عرضه PlayStation 4 Pro طبق وعده‌های پیشین هستند، این PlayStation 4 Slim است که دارد روی قفسه‌های فروشگاه‌ها جای می‌گیرد تا جانشین نسل اولیه PlayStation شود.

هدف از عرضه PlayStation 4 Slim در فروشگاه‌ها جانشینی یک نسخه بهینه و سبک‌تر نسبت به PlayStation 4 در کنار PlayStation 4 Pro بود تا به مرور نسل اولیه PlayStation بازنشسته شود. به همین دلیل، برعکس نسل پیش که که نسخه بهینه‌شده را رسما Slim می‌گفتند، حالا PlayStation 4 Slim تنها با نام PlayStation 4 روی جعبه عرضه می‌شود؛ نکته‌ای که ممکن است افراد را به اشتباه بیندازد که در حال خرید PlayStation 4 نسل اول هستند یا PlayStation 4 Slim جدید. با جی‌اس‌ام همراه باشید تا تفاوت این دو کنسول بازی را مرور کنیم.

یکی از اهدافی که شرکت سونی همیشه از عرضه نسخه Slim دارد زیبایی دستگاه خود بوده است. هرچند سونی ادعا می‌کند که کنسول جدید مصرف برق بهینه‌تر و کمتری دارد، شاید بزرگ‌ترین تغییر را بتوان کوچک و سبک شدن دستگاه حساب کرد. PlayStation 4 Slim به طرز محسوسی باریک‌تر و سبک‌تر شده است.

همان طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، طراحی به‌روز PlayStation نه‌تنها باعث شده که عرض دستگاه کمتر شود و قسمت خط میانی آن حذف شود، بلکه ارتفاع آن مخصوصا در قسمت بالایی بسیار کوتاه‌تر از پیش شده است. علاوه بر آن، حالت نیمه‌براق و لغزنده بدنه نسل اول جای خود را به بدنه مات زیبایی داده که پوشش ضدلغزشی همراه با لاستیک‌هایی برای جلوگیری از لیز خوردن دارد.

در قسمت پشتی دستگاه، که محل اتصال آداپتور و پورت‌هاست، PlayStation 4 Slim باز هم به مقدار زیادی کم‌حجم‌تر شده و به جای دو ردیف در نسل اول، تمام پورت‌ها را در یک ردیف جای داده است.

دسته‌های کنترل Sony’s DualShock 4 نیز در در این بین دچار تغییراتی در طراحی خود شده‌اند. تنها تفاوت قابل مشاهده در این دسته بازی جدید نوردهی تاچ‌پد آن است که با نور نشانگر پشت دسته هماهنگ می‌شود. از این ویژگی می‌توان برای همگام‌سازی کنترلر با هدست واقعیت مجازی پلی استیشن استفاده کرد، یا برخی بازی‌ها می‌توانند از این نشانگر نوری برای آگاه ساختن بازیکن نسبت به رخدادهای خاص استفاده نمایند. هرچند شاید تغییر بسیار بزرگی به نظر نرسد، همین دقت به جزئیات شاید کمک بزرگی برای کاربران باشد تا مجبور نباشند مدام دسته‌های خود را برگردانند.

نسخه جدید PlayStation 4 در حال حاضر به همراه یک باندل با حافظه ۵۰۰ گیگابایتی و بازی Uncharted 4 عرضه می‌شود. این دستگاه نسبت به نسخه Pro و نسل اولیه واقعا مطابق نام خود Slim و باریک‌تر شده است که آن را تبدیل به همراه خوب برای کسانی می‌کند که نیازی به خریدن نسخه‌ Pro ندارند. با تمام خوبی‌ها و تغییرات اغلب ظاهری‌ای که ذکر شد، اگر هنوز عاشق رنگ سفید نسل اول یا یک بازیکن حرفه‌ای هستید، بدون هیچ نگرانی‌ای می‌توانید نسل اول یا نسخه Pro را خریداری کنید.

شما کدام کنسول را برای بازی کردن ترجیح می‌دهید؟ قابلیت پشتیبانی از واقعیت مجازی و VR که در نسخه Pro اضافه شده می‌تواند شما را مجاب کند که از این کنسول خوش‌اندام دل بکنید و Pro را انتخاب کنید؟

چگونه از شر مزاحم‌های تلفنی خلاص شویم؟

اگر مزاحم تلفنی دارید، شخصی مرتب به شما پیام می‌دهد و از دستش کلافه شده‌اید یا پیام‌های تبلیغاتی امان شما را بریده‌اند، این مطلب را حتما بخوانید.

فرقی ندارد که گوشی هوشمند شما پیشرفته باشد یا سخت‌افزار ضعیفی داشته باشد، مهم‌ترین قابلیت تلفن همراه این است که ارتباط شما با افراد مختلف را برقرار کند. این کار از طریق تماس یا ارسال و دریافت پیامک امکان‌پذیر است. از طرفی مزاحمت‌های تلفنی از زمان اختراع تلفن وجود داشته است و اکنون بسیار بیشتر نیز شده است. علاوه بر این پیام‌های تبلیغاتی نیز بسیاری از کاربران را کلافه کرده‌اند.

وقتی که یک پیام یا تماس نامربوط دریافت می‌کنید، یک راه این است که پیام را پاک کنید یا از آن تماس چشم‌پوشی کنید، اما راه حل مطمئن‌تر این است که آن شماره را بلاک کنید تا از تماس‌ها یا پیام‌های احتمالی بعدی نیز دوری کرده باشید. این مطلب آموزش جامعی برای کاربران اندروید و آی‌او‌اس است که بتوانند به راحتی شماره‌های مزاحم را بلاک کنند.

مسدود کردن پیام در iOS

اگر شما پیامی از کسی دریافت کرده‌اید و دوست دارید آن شماره را بلاک کنید، باید ابتدا بر روی گزینه Detailsدر قسمت بالا سمت راست صفحه کلیک کنید. سپس در صفحه جدید علامت i را انتخاب کنید تا صفحه اطلاعات باز شود. در این صفحه گزینه Block this Caller را از پایین صفحه انتخاب کنید.

راه دیگر این است که این مسیر را طی کنید:Sttings>Messages>Blocked>Add New. در این قسمت شماره فردی که می‌خواهید بلاک شود را وارد می‌کنید.

فرقی نمی‌کند که از کدام یک از دو روش بالا استفاده کنید، در هر صورت شماره مورد نظر هم در بخش پیام‌ها و هم در بخش تماس‌ها و تماس‌های فیس‌تایم نیز بلاک می‌شود.

دو روش بالا در صورتی است که شماره فردی که برایتان پیام ارسال شده است را بدانید. گاهی پیام‌ها از طرف شماره‌های ناشناس (Unknown) یا خصوصی (Private) و یا اپراتورهای تلفن ارسال می‌شود. در این مواقع نمی‌توانید از روش‌های بالا استفاده کنید. خبر بد این است که متاسفانه امکان بلاک کردن این ارسال‌کننده‌ها وجود ندارد اما این قابلیت وجود دارد که آن‌ها را از سایر پیام‌ها جدا کنید تا جلوی دست و پای شما نباشند.

برای این کار به بخش Settings و سپس Messagesبروید و گزینه Filter Unknown Senders را فعال کنید. این کار باعث می‌شود داخل اپلیکیشن پیام‌رسان شما زبانه جدیدی با عنوان Unknown Senders باز شود و تمامی پیام‌های دریافتی از فرستنده‌های ناشناس جدا از پیام‌های دیگرتان آنجا دسته‌بندی می‌شود. خوشبختانه هنگام دریافت این پیام‌ها دیگر نوتیفیکشن نیز دریافت نخواهید کرد اما هرگاه بخواهید می‌توانید از این بخش به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

گزارش هرزه‌ پیام‌ها در iMessages

اگر در اپلیکیشن iMessages کسی مزاحم شما شد یا پیام نا مرتبطی دریافت کردید، می‌توانید آن را گزارش دهید. هنگام دریافت پیام از افراد ناشناس لینکی با عنوان Report Junk در صفحه وجود دارد که با کلیک کردن بر روی آن اطلاعات مزاحم را برای اپل ارسال می‌کنید. اپل گزارش شما را بررسی می‌کند و در صورت صحت، مزاحم را مسدود می‌کند.

علاوه بر این می‌توانید ایمیلی به آدرسimessage.spam@apple.com ارسال کنید. توجه کنید که در ایمیل خود باید شماره تلفن یا ایمیل فرستنده را درج کنید و اسکرین شاتی از متن پیامی که برایتان ارسال شده است را نیز ضمیمه ایمیل کنید.

مسدود کردن پیام در اندروید

اندروید گوشی‌‌های شرکت‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است و برای دسترسی به قابلیت مسدودسازی پیام باید با توجه به دستگاهی که دارید، کار متفاوتی انجام دهید.

گوشی‌های نکسوس

در گوشی‌های نکسوس دو راه برای مسدود کردن پیام‌های مزاحم وجود دارد. اولین راه این است که اپلیکیشن پیام‌رسان را باز کنید، اگر پیش از این با فرد مورد نظر مکالمه‌ای داشتید، مکالمه را باز کنید و در غیر این صورت مکالمه جدیدی ایجاد کنید و فرد مذکور را به عنوان گیرنده انتخاب کنید. حال بر روی سه نقطه عمودی بالای صفحه کلیک کنید و گزینه People & options و سپس گزینه Block را انتخاب کنید. راه راحت‌تر نیز این است که اپلیکیشن پیام رسان را باز کنید و انگشت خود را بر روی مکالمه‌ای که می‌خواهید مخاطبش بلاک شود، نگه دارید. پس از چند لحظه گزینه Block در قسمت بالا سمت راست صفحه نمایان می‌شود. بر روی آن کلیک کنید و سپس OK  را بزنید.

گوشی‌های سامسونگ

مانند گوشی‌های نکسوس، در گوشی‌های سامسونگ نیز دو راه برای بلاک کردن شماره‌ای خاص وجود دارد. راه اول به این صورت است: پیام‌رسان را باز کنید، مکالمه‌ با فرد مورد نظر را انتخاب کنید، در صفحه مکالمه گزینهMore و سپس گزینه Block Number را انتخاب کنید و گزینه Message block را On کنید. حال OK را بزنید.

راه دوم این است: مسیرMessages>More>Settings را طی کنید. گزینهBlock messages را فعال کنید و سپس بر رویBlock list کلیک کنید. در این قسمت می‌توانید شماره هر کسی که می‌خواهید بلاکش کنید را به مجموعه شماره‌های اسپم اضافه کنید.

گوشی‌های ال‌جی

سیستم بلاک کردن در گوشی‌های ال‌جی بسیار سریع و سر راست است. با این تفاوت که به جای بلاک کردن شماره، پیام فرد را به عنوان اسپم نشانه‌گذاری می‌کنید و از این طریق آن فرد را بلاک می‌کنید.

برای این کار نرم‌افزار پیام‌رسان را باز کنید، وارد مکالمه مورد نظر شوید، گزینه Menu و سپس Register spam number را بزنید و در پیامی که نشان داده می‌شود انتخاب کنید که پیام‌های فعلی دریافتی از این شماره نیز حذف شود یا خیر.

گوشی‌های اچ‌تی‌سی

مانند گوشی‌های ال‌جی، اچ‌تی‌سی نیز راه آسانی برای بلاک کردن شماره‌های مزاحم در نظر گرفته است. پیام‌رسان را باز کنید، انگشت خود را بر روی مکالمه‌‌ی مورد نظر نگه دارید تا گزینه Message options ظاهر شود. حال گزینه Block Contact را انتخاب کنید.

اپلیکیشن‌های مسدودکننده پیام

علاوه بر راه‌های فوق، اپلیکیشن‌های بی‌شماری در گوگل‌پلی‌استور وجود دارد که می‌توانید به کمک آن‌ها از شر پیام‌های مزاحم خلاص شوید. در ادامه برخی از این اپلیکیشن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

Clean Inbox – SMS Blocker

اپلیکیشن فوق می‌تواند پیام‌ها را مسدود کند و آن‌ها را از طرف شما حذف کند. با این اپلیکیشن می‌توانید به کمک شماره تلفن، عنوان پیام یا کلمه‌ای خاص در آن، پیام‌های خود را فیلتر کنید. پیام‌های بلاک شده در پوشه جداگانه‌ای نگهداری می‌شود و همچنین می‌توانید آن‌ها را در یک فایل Notepad ذخیره کنید. (این قابلیت برای پیگیری بعدی پیام‌های مزاحمان می‌تواند کارایی داشته باشد.)

این قابلیت‌های پایه اپلیکیشن است که به صورت رایگان می‌توانید از آن استفاده کنید. اما نسخه پولی آن به شما اجازه بلاک کردن شماره‌های ناشناس، محافظت از پیام‌ها با رمز عبور و حذف خودکار پیام‌ها را می‌دهد.

Block call and block SMS

گرچه این پیام به صورت پیش‌فرض برای مسدود کردن پیام‌ها ساخته نشده است، با این حال می‌توانید بدین منظور نیز از آن استفاده کنید. تمرکز اصلی اپلیکیشن بر روی مدیریت تماس‌ها به کمک یک لیست سیاه است اما در نهایت می‌توانید کاری کنید که شماره‌های این لیست با پیام‌ها و نوتیفیکشن‌هایشان نیز نتوانند تمرکز شما را بر هم بزنند. شما با این اپلیکیشن می‌توانید پیام‌های افراد ناشناس را هم مسدود کنید.

نکته منفی در مورد این اپ آن است که برای درست کار کردن باید آن را به عنوان اپلیکیشن پیش‌فرض پیام‌رسان خود انتخاب کنید.

Text Blocker

تکست بلاکر برای کار کردن نیاز ندارد که به عنوان اپلیکیشن پیش‌فرض پیام‌رسان شما انتخاب شود و با هر پیام‌رسانی کار می‌کند. این اپلیکیشن پس از نصب به صورت خودکار اقدام به مسدود کردن پیام‌های اضافی می‌کند اما شما نیز می‌توانید آن را شخصی‌سازی کنید. شما قادر هستید سطح محافظت از اسپماپلیکیشن را تغییر دهید و اگر پیامی به اشتباه بلاک شده است، آن را بازیابی کنید. تکست بلاکر قابلیت جالبی با نام Smart Notifications دارد که هر چند وقت یک بار به کاربر هشدار می‌دهد چند پیام اسپم دریافت کرده است. شما می‌توانید این قابلیت را قعال یا غیر فعال کنید. ویژگی بهتر آن این است که این اپلیکیشن با اندروید نوقا نیز سازگار است.

Truemessenger

قابلیت خوب این مسدودکننده پیام آن است که می‌تواند پیام‌های ناشناس (Unknown) را نیز شناسایی کند. همچنین پیام‌های بلاک شده در پوشه‌ای جداگانه نگهداری می‌شوند و در صورت نیاز می‌توانید آن‌ها را بازیابی کنید.

جزئیات پردازنده گرافیکی Galaxy S8 فاش شد

گفته می‌شود پرچمدار بعدی سامسونگ از پردازنده گرافیکی فوق‌العاده قدرتمندی بهره خواهد برد که از GPU استفاده‌شده در اسنپدارگون ۸۳۰ قدرتمندتر است و امکان استفاده از نمایشگر UHD را به گلکسی اس ۸ می‌دهد.

گزارش‌ها این طور عنوان می‌کنند که Galaxy S8سامسونگ تراشه اگزینوس ۸۸۹۵ را درون خود جای خواهد داد؛ تراشه‌ای که هنوز تولیدش به پایان نرسیده است و در مرحله توسعه قرار دارد. با این حال دیروز اطلاعات جدیدی از این تراشه به بیرون درز کرد که مشخص می‌کند اگزینوس ۸۸۹۵ از پردازنده گرافیکیARM Mali-G71 بهره خواهد برد.

این GPU از معماری جدید Bifrost استفاده کرده که بر تصاویر ۴K و VR تمرکز دارد؛ به این ترتیب می‌توان امیدوار بود که شایعه استفاده از نمایشگر UHD در گلکسی اس۸ به حقیقت بپیوندد.

گفته می‌شود Mali-G71 تا ۱٫۸ برابر از پرازنده گرافیکیMali-T880MP12T، که در گلکسی اس۷ استفاده شده است، سریع‌تر عمل می‌کند، تا آنجا که می‌گویند حتی از پردازنده گرافیکی اسنپ‌دراگون ۸۳۰ نیز قوی‌تر خواهد بود.

پیش‌بینی می‎شود سرعت هسته‌های پردازشگر اگزینوس ۸۸۹۵ به ۳ GHz برسد و اولین تراشه‌ای باشد که سامسونگ با فناوری ۱۰ نانومتری می‌سازد.

چگونه آیفون ۷ را به حالت DFU ببریم؟

با توجه به لمسی شدن دکمه هوم آیفون ۷، بردن این گوشی به حالت دی‌ اف یو با روش‌های قبلی امکان‌پذیر نیست. در ادامه همراه ما باشید تا روش جدید آن را به شما آموزش دهیم.

چند روز پیش اپل از جدیدترین پرچمداران خود، آیفون ۷ و ۷ پلاس، رونمایی کرد. آیفون ۷ امکانات و قابلیت‌های جالبی به همراه دارد. یکی از تغییراتی که نسبت به نسل قبلی خود دارد حذف دکمه فیزیکی Home و تبدیل شدن آن به دکمه حساس به فشار ۳D Touch است که به لطف نسل جدید موتور لرزشی Taptic Engine این گوشی، که در نزدیکی دکمه هوم قرار گرفته است، حس دکمه فیزیکی به کاربر القا می‌کند؛ چیزی که پیش از این در ترک‌پد‌های مک‌بوک‌ها نیز دیده بودیم.

با توجه به این، عملکرد دکمه هوم در آیفون ۷ نر‌م‌افزاری شده و ممکن است در همه مواقع مانند هنگ‌ کردن یا حالت ریکاوری همانند دکمه فیزیکی پاسخگو نباشد. بنابراین دیگر بردن آیفونتان به حالت دی‌اف‌یو و یا ریست کردن ناگهانی (Force Restart) به وسیله این دکمه امکان‌پذیر نیست و باید از روشی متفاوتی استفاده کرد؛ هرچند خیلی سخت نیست و تنها کاری که باید انجام دهید این است که از دکمه کم‌کردن صدا (Volume Down) به جای دکمه هوم استفاده کنید.

برای بردن آیفون ۷ و ۷ پلاس به DFU Mode مراحل زیر را دنبال کنید:

  • آیفونتان را به وسیله کابل به کامپیوتر وصل کنید. پس از این که اتصال برقرار شد، گوشی را خاموش کنید.
  • دکمه پاور را ۳ ثانیه نگه دارید و رها کنید و پس از آن مجددا دکمه پاور و دکمه کم کردن صدا را همزمان به مدت ۱۰ ثانیه نگه دارید.
  • دکمه پاور را رها کنید، اما همچنان انگشتتان را روی دکمه Volume Down نگه دارید.
  • در این حالت صفحه نمایش آیفونتان خاموش می‌شود، اما آی‌تیونز شناسایی‌اش می‌کند و می‌توانید ری‌استور کنید.

نحوه چک کردن سلامت Galaxy Note 7 خریداری‌شده

شرکت سامسونگ صفحه‌ای برای چک کردن کد IMEI گلکسی نوت ۷ ایجاد کرده است تا خریداران بتوانند با استفاده از آن از سلامت باتری گوشی خود مطمئن شوند.

 

از وقتی مشکل باتری گلکسی نوت۷ سامسونگ تایید شد، این شرکت برای اطلاع‌رسانی به کاربران و جمع‌آوری دستگاه‌های معیوب تلاش گسترده‌ای کرد تا امنیت کاربرانش را حفظ کند و از رخ دادن حوادث احتمالی جلوگیری نماید.

 

کره‌ای‌ها از هر هیچ تلاشی برای بازگرداندن آب رفته به جوی فروگذار نمی‌کنند تا جبرانی برای ناراحتی خریداران باشد؛ از عذرخواهی رسمی گرفته تا اعتبار خرید و Gear VR مجانی. همچنین شرکت باتری‌سازی ATL شبانه‌روز مشغول کار است تا گوشی‌های نوت۷ جدید هرچه زودتر به دست خریداران برسد.

 

با توجه به سروصدای زیادی که مشکل آتش گرفتن باتری گلکسی نوت۷ در دنیا به راه انداخت، طبیعی است که کاربران سری نوت با دست و دل لرزان اقدام به خرید این فبلت جدید کنند؛ به همین دلیل سامسونگ صفحه‌ای برای چک کردن کد IMEI گلکسی نوت۷ آماده کرده است تا کاربران با وارد کردن IMEI گوشی خریداری‌شده از سلامت باتری آن مطلع شوند.

 

 

 

IMEI یک کد ۱۵ رقمی است که برای هر دستگاه منحصربه‌فرد است. این کد با برچسب روی جعبه دستگاه چسبانده شده است، اما می‌توانید با وارد کرد کد #۰۶#* در گوشی یا رفتن به مسیر Settings > About Phone > Status > IMEI Information آن را پیدا کنید.

 

با وارد کردن این کد در صفحه Galaxy Note7 Safety Recall خواهید فهمید آیا گلکسی نوت۷ شما از نظر باتری مشکل دارد یا خیر.

 

علاوه بر این، قرار است سامسونگ روی جعبه گوشی‌های گلکسی نوت۷ جدید و بدون مشکل یک حرف S به معنی Safe اضافه کند تا خریداران خیلی زود قادر به تشخیص دستگاه‌های سالم باشند. مورد دیگر تغییر دادن رنگ آیکون باتری در بالای صفحه دستگاه‌های نوت۷ سالم از سفید به سبز است که به کاربران اطمینان می‌دهد باتری گوشی‌ آنها مشکلی ندارد. البته این مورد آخر هنوز تایید نشده است.

 

 

 

سامسونگ توضیح می دهد که چرا برخی از گلکسی های نوت ۷ باتریشان تمایل به منفجر شدن دارد!

 


از زمانی که سامسونگ تحقیقاتش را در این باره شروع کرد تعدادی گوش گلکسی نوت ۷ دیگر در قسمت های مختلف دنیا منفجر شدند، اتفاقی که باعث شد FAA ممنوعیت این دستگاه را در پرواز های ایالات متحده آمریکا اعلام کند.

ما در حال حاضر میدانیم که سامسونگ SDI مقصر است، اما دقیقا چه اتفاقی رخ میدهد؟

یک بیانیه صادر شده توسط سامسونگ میگوید که “بر اساس تحقیقاتمان، متوجه شدیم که مشکلی در رابطه با سلول های باتری وجود دارد. هنگامی که یک قطب آنود به کاتود تماس پیدا میکند یک خطای نادر رخ میدهد که باعث میشود یک گرمای بیش از حد ایجاد شود.”

با اینکه مشتریان درخواست میکنند تا باتری های بهتری درون دستگاه بگذارند، هنوز تکنولوژی باتری پیشرفتی نداشته. که میشود گفت هر باتری لیتیومی ای به دلیل مواد شیمیایی که درونش دارد پتانسیل منفجر شدن را دارد.
به عنوان مثال، لیتیوم دارای پتانسیل الکتروشیمیایی بالایی است، همین خاصیت دلیلی بر استفاده از آن به عنوان آند در باتری هایی با ظرفیت بالا است، با این حال لیتیوم دارای واکنش پذیری بالاست و استعداد زیادی در آتش سوزی و ایجاد حرارت فرار دارد.

وقتی یک باتری معیوب داغ میکند، باعث شکسته شدن سلول ها میشود، در نتیجه به صورت زنجیره ای بقیه سلول ها شروع به شکستن میکنند. این مفهوم حرارت فرار است و معمولا دلیل اصلی انفجار باتری هاست. نقص واقعی که حرارت فرار را ایجاد میکند میتواند یک اتصال ساده و کوتاه و یا یک نقص در طراحی باشد.

به نظر میرسد که برخی از باتری های درون گلکسی نوت ۷ یک خطای خیلی نادر را متحمل شده اند، پس سامسونگ مجبور میشود تا آنها را در سریع ترین وقت ممکن تعویض کند.